Crowdfunding udziałowy – dlaczego warto?

Jak zacząć inwestować?

Inwestowanie pieniędzy stanowi ważny element życia każdego dojrzałego człowieka. Powszechnie panuje jednak błędne przekonanie, że aby rozpocząć swoje działania w świecie inwestycji należy najpierw zgromadzić potężną ilość pieniędzy. Jednak oszczędność 20 zł, 50 zł czy 100 zł miesięcznie przez dłuższy czas sumuje się i zanim się zorientujesz, masz już wystarczającą ilość pieniędzy, aby dokonać pierwszej inwestycji.

 

Opcje inwestycyjne i związane z nimi ryzyko.

Istnieje szereg możliwości inwestycyjnych. Nie chcielibyśmy rekomendować żadnej z nich. Jeżeli zaistniała w Twojej głowie chęć zainwestowania pieniędzy, które są Twoją własnością, to do Ciebie należy wybór miejsca, w którym je ulokujesz. Chcielibyśmy jednak umożliwić Ci rozpoczęcie rozważań na temat tego, w jaki sposób zaczniesz inwestować.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z ryzyka związanego z inwestowaniem pieniędzy. Jest ono różne i najczęściej zależne od tego jakiej wielkości zwrot z inwestycji jest spodziewany.  Tutaj możemy wyróżnić inwestycje o spodziewanej większej stopie zwrotu, tym samym bardziej ryzykowne. Możesz je spotkać np. na giełdzie. Z drugiej strony, jeżeli chciałbyś uniknąć większego ryzyka związanego z inwestycją, możesz skorzystać z lokaty, która przyniesie Ci niski zysk.

 

Jak zacząć inwestować mając 500 zł, 1000 zł, 5000 zł?

Poniżej przedstawiamy możliwości inwestycyjne dla osób, które chciałyby powiększyć uzbierane przez siebie środki pieniężne.

Jednym z rozwiązań, któremu bliżej jest do oszczędzania niż inwestowania jest konto oszczędnościowe. Umożliwia ono gromadzenie nadwyżek finansowych z opcją stałego dostępu do zgromadzonych na nim środków. W zależności od oferty banku, czasem korzystanie ze środków z tego konta powoduje koszty. Co tu istotne to to, że zwrot z takiej inwestycji jest bardzo niski, a środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Inną z możliwości są już wcześniej wspomniane lokaty bankowe, które również można określić bardziej jako produkt oszczędnościowy niż inwestycyjny. Zwrot z takiego ulokowania środków jest trochę wyższy niż w przypadku konta oszczędnościowego, jednakże dostajemy od banku pewne ograniczenie – w postaci pozostawienia naszego kapitału na określony czas w banku, bez możliwości dostępu do niego. Jeżeli postanowimy wypłacić gotówkę z lokaty, nasza umowa z bankiem przestaje być aktualna i nie otrzymujemy odsetek. Tak jak w przypadku konta oszczędnościowego środki pozostawione na lokacie są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kolejną sposobność do zwiększenia uzbieranego kapitału umożliwia Skarb Państwa, który emituje obligacje skarbowe. Obligacje emitowane są na różne okresy czasu, aktualnie od 3 miesięcy do 12 lat. Zyski kształtują się na podobnym poziomie co zyski z lokat bankowych, a cena jednej obligacji to 100 zł. Więcej o aktualnie dostępnych obligacjach skarbowych przeczytasz tu: obligacjeskarbowe.pl.

Inną z możliwości, która cechuje się niskim ryzykiem są fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego oraz fundusze obligacji. Zyski, które można uzyskać z takiego sposobu inwestycji są porównywalne do omawianych powyżej zysków z lokat. Informacją, której należy być świadomym inwestując w taki sposób, jest kwestia dotycząca pobieranej przez fundusz prowizji za wykonaną operację.

Jeżeli jesteś w stanie podjąć większe ryzyko związane z inwestycją możesz skorzystać z tzw. inwestycji alternatywnych. Polegają one na zakupie przedmiotów, które potencjalnie z biegiem czasu mogą zyskiwać na wartości. Są to przykładowo alkohole czy dzieła sztuki. Inwestycje takie możemy uznać za długoterminowe, co oznacza, że zysk z nich zostanie osiągnięty po długim okresie czasu.

Duże możliwości do inwestowania mniejszych kwot daje również złoto. Sztabki w niewielkich rozmiarach to koszt kilkuset złotych. Istotą tego typu inwestycji jest to, aby nie wybierać złotej biżuterii (dodatkowo płaci się wtedy za pracę jubilera) oraz wiedza o tym, że zakupione złoto powinno mieć certyfikat autentyczności.

Istnieje jeszcze inny alternatywny sposób inwestowania zgromadzonego kapitału, nawet w niewielkich kwotach. Dla tych z was, którzy nie wiedzą, czym jest crowdfunding udziałowy, jest to proces, który pozwala zebrać kapitał np. dla startupu od inwestorów w zamian za udziały w spółce. Co istotne equity crowdfunding sprawia, iż inwestycja w startup jest dostępna dla zwykłych inwestorów już za kilkaset złotych. Przez wiele lat prawo zezwalało na inwestycje w startupy oraz spółki prywatne jedynie akredytowanym inwestorom.

 

Decyzję podejmujesz zawsze sam, a inwestycja wiąże się z ryzykiem.

Dla zwykłych inwestorów crowdfunding inwestycyjny to nowa sposobność, ale wiążąca się z ryzykiem. Equity crowdfunding wymaga zmiany myślenia z myślenia “dawcy”, który miał styczność ze zwykłym crowdfundingiem. Zatem nie jesteś już „dawcą”, a teraz jesteś „właścicielem”, dlatego musisz zdecydować, dlaczego inwestycja w dane przedsięwzięcie  jest odpowiednia właśnie dla Ciebie. Podczas podejmowania tej decyzji należy rozważyć kilka kwestii:

  • To znacznie bardziej ryzykowne: inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju różni się znacznie od rynku akcji. Nawet najmądrzejsze startupy mogą zawieść. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić.
  • Inwestycje w spółki tzw. fast grow są nieco łatwiejsze do oceny. Są to spółki, które znalazły już swój model biznesowy oraz wiedzą w jaki sposób się skalować. Potwierdzeniem tych cech jest liczba posiadanych przez takie przedsiębiorstwa klientów czy partnerów oraz wciąż przyrastające przychody. Natomiast mimo takiej pozycji na rynku, spółki te nadal mają ogromne potrzeby kapitałochłonne, często nie wykazują zysku. W przyszłości możemy się spodziewać, iż omawiane wskaźniki zmienią się na dodatnie. Jednak z dużym prawdopodobieństwem perspektywa zwrotu z inwestycji w przedsiębiorstwa fast grow jest mniej odległa niż z inwestycji w spółki we wczesnym etapie rozwoju.
  • Jeżeli szukasz stabilnego zwrotu z inwestycji, możesz ulokować swoje środki, korzystając z crowdfundingu udziałowego, w nieruchomości. Jak każda inwestycja wiąże się to z ryzykiem, ale zwrot z inwestycji przewyższa zazwyczaj zwrot z lokaty.

 

Jakie możliwości daje equity crowdfunding?

Nasza platforma umożliwia inwestycje o wysokim potencjale w trzech liniach biznesowych. Jedną z nią są projekty innowacyjne, w których skład wchodzą głównie startupy. Proponujemy jednak również projekty o większej stabilności. Są one związane ze stabilnym zwrotem z inwestycji. W ramach nich swoje środki można zainwestować w nieruchomości. Ostatnim z proponowanych przez naszą platformę rozwiązań jest lokowanie swoich środków w dojrzałe biznesy o szybkim wzroście.

Różnorodność projektów oraz tym samym paleta alternatyw dla inwestora sprawia, że crowdfunding inwestycyjny staje się rozwiązaniem, które można indywidualnie dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości. To, co na pewno doradzamy przed zainwestowaniem to zapoznanie się z możliwą stopą zwrotu oraz ryzykiem projektu. Warto też zwrócić swoją uwagę na dodatkowe benefity, które dostaniesz w momencie inwestycji – może będzie to karta ze zniżką na produkty cenionej przez Ciebie marki.

 

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z inwestowaniem.

Przed ulokowaniem swoich środków pieniężnych warto stać się świadomym inwestorem.

Wiedzę o inwestowaniu możesz zaczerpnąć z takich książek jak “Bogaty Ojciec Biedny Ojciec” Roberta Kiyousaki lub już niebawem z serii treści o podstawach inwestowania i crowdfundingu inwestycyjnego nazwanej Akademia Inwestora.

 

Nadszedł czas, aby zacząć inwestować w swoją przyszłość!

 

Alert Inwestora

zapisz się, żeby dowiedzieć się o nowych kampaniach