Podstawy crowdinvestingu – 5 najważniejszych pytań początkującego inwestora

Chcesz zainwestować w ramach kampanii crowdfundingowej? Zastanawiasz się, jak dokonać zakupu akcji i czy potrzebujesz rachunku maklerskiego? Kliknij i znajdź odpowiedzi na swoje pytania!

1. Kto może dokonać inwestycji?

Inwestorem w ramach crowdfundingu może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

2. Czy do zakupu akcji konieczny jest rachunek maklerski?

Zazwyczaj do zakupu akcji spółki w ramach crowdfundingu rachunek maklerski nie jest konieczny. Sytuacja zmienia się, jeśli firma, której akcje zakupiliśmy, zadebiutuje na giełdzie. Wtedy, chcąc sprzedać jej akcje, należy zdeponować je na rachunku maklerskim.

3. W jaki sposób mogę sprzedać akcje?

Akcje mogą zostać nabyte w części lub w całości przez innego inwestora (może nim być osoba fizyczna), a także przez samą spółkę. W przypadku spółek notowanych na giełdzie mogą one zostać sprzedane w obrocie giełdowym.

4. Czym są benefity?

Benefity są składowymi opisanych na stronie pakietów kampanii. Inwestor może zakupić wybrany przez siebie pakiet o określonej na stronie zbiórki kwocie. W jego ramach otrzymuje odpowiadającą kwocie zakupu ilość akcji spółki oraz przedstawione w opisie benefity takie jak np. kupony zniżkowe, zestawy gadżetów.

5. W jaki sposób mogę dokonać zakupu akcji?

Zakup akcji jest bardzo prosty. Należy zapoznać się ofertą dotyczącą emisji akcji. W przypadku podjęcia decyzji o inwestycji kliknąć przycisk “Kup teraz” lub “Zainwestuj”, by rozpocząć proces zakupu akcji. W pierwszym kroku należy zdefiniować ilość akcji, które zamierza się kupić i upewnić się, że liczba akcji oraz kwota do zapłacenia są poprawne. Po wypełnieniu formularza zapisu z danymi osobowymi należy przejść do płatności z wykorzystaniem operatora płatności.