USEME S.A.

Zainwestuj w platformę do rozliczania pracy zdalnej, która zdobyła serca tysięcy freelancerów z Polski, a teraz chce wyjść na podbój Europy!

Useme to lider rozliczania pracy zdalnej w Europie Centralnej i Wschodniej (źródło). Od 2013 roku platforma łączy freelancerów i zleceniodawców, oferując wygodne i bezpieczne transakcje online.

COVID-19 wpłynął na rozwój pracy zdalnej, sprawiając, że freelancerzy mają dużą szansę stać się przyszłością rynku pracy. Już dzisiaj to najszybciej rosnący sektor rynku pracy w Unii Europejskiej, a za trzy do pięciu lat pracownicy czasowi będą stanowili 20-30 proc. ogółu zatrudnienia (źródło). Dynamiczny przyrost użytkowników platformy oraz przychodów zwiększa apetyt na dalszy rozwój Useme. Pomóc w tym ma finansowanie społecznościowe (crowdinvesting).

Cel? Szeroka ekspansja zagraniczna oraz usprawnienie automatyzacji rozliczeń, a także dalszy rozwój technologii. Do końca 2023 rozważamy debiut spółki na giełdzie. Już niedługo będziesz mógł stać się naszym akcjonariuszem i wspólnie z nami budować przyszłość freelancingu nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

Powiadom mnie o starcie

Alert Inwestora

Zapisz się, aby dowiedzieć się o starcie kampanii.

O nas

Useme to platforma, dzięki której zleceniodawca może znaleźć i rozliczyć swoich podwykonawców, a freelancer zdobyć nowe zlecenia, wystawić fakturę bez własnej działalności gospodarczej i zabezpieczyć swoje wynagrodzenie w umowie z nowym klientem. Od lat jesteśmy liderem rozliczania pracy zdalnej w Polsce, a teraz także w Europie Centralnej oraz Wschodniej (źródło).

Jak działamy?

Pośredniczymy w rozliczeniu usług freelancerskich i zabezpieczamy obie strony transakcji. Z podwykonawcą zawiązujemy umowę o dzieło, a jego pracę odsprzedajemy zleceniodawcy na podstawie faktury VAT.

Freelancerzy i ich klienci mogą już na początku współpracy skorzystać z serwisu i zabezpieczyć swoje interesy umową lub jedynie wysłać ukończone dzieło i wystawić fakturę, kończąc proces.

Jednocześnie w pełni chronimy pracę wgraną do serwisu. Zleceniobiorca ma więc pewność, że nie zostanie ona wykorzystana bez zapłaty, podczas gdy zleceniodawca zyskuje gwarancję terminowego otrzymania dzieła zgodnego z zamówieniem – w innym przypadku środki są zwracane.

Jednocześnie ułatwiamy i upraszczamy elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy stronami. Opieramy się przy tym na przepisach polskiego prawa i regulaminie platformy. Maksimum wygody, minimum wysiłku.

Nasi użytkownicy

Freelancerzy – wykonują zlecenia dla firm, instytucji i osób prywatnych. Oprócz specjalistów koncentrujących się tylko na realizacji zleceń, dużą grupę użytkowników stanowią wolni strzelcy łączący regularną pracę z freelancingiem jako dodatkową formą zarobku, nie zawsze regularną. Najczęściej zajmują się programowaniem i szeroko pojętym IT, grafiką komputerową, pisaniem i tłumaczeniem tekstów czy social mediami.

Zleceniodawcy/firmy – zlecają pracę zewnętrznym specjalistom, regularnie lub w zależności od potrzeb. To mniejsze firmy, które szukają oszczędności w swojej działalności lub rozwoju oraz średnie i duże firmy, które w ramach outsourcingu regularnie korzystają z usług freelancerów ze względu na ich wysokie kompetencje. Są to często agencje reklamowe, biura tłumaczeń, agencje influencerów, a także firmy z innych branż, zlecające zadania marketingowe wykwalifikowanym specjalistom. Z naszych usług korzystają nie tylko start-upy, ale i marki powszechnie rozpoznawane na rynku.

Co oferujemy naszym użytkownikom?

Korzystanie z naszej platformy to więcej niż bezpieczeństwo i uproszczenie formalności przy współpracy między freelancerem a zleceniodawcą. Jako użytkownik Useme masz dostęp do bazy ofert pracy, możesz prowadzić internetowe portfolio, a także rozliczać klientów zagranicznych.

Dbamy o bezpieczeństwo

Freelancing bardziej niż inne formy współpracy wymaga dobrej komunikacji i bezpieczeństwa dla obu stron. Dla klienta udana transakcja oznacza, że wykonawca w terminie dostarczył pracę zgodną z zamówieniem. Dla freelancera to z kolei pewność, że bez opóźnień otrzyma zapłatę za zrealizowane zlecenie. Aby spełnić oczekiwania obu stron, wprowadziliśmy w Useme możliwość potwierdzenia zawarcia umowy online, która w jednakowym stopniu zabezpiecza freelancerów i klientów korzystających z ich usług.

Nie boimy się konkurencji

Useme S.A nie posiada bezpośredniej konkurencji pod kątem rozliczania usług freelancerskich w Polsce. Najbliższymi rywalami Useme na rynku polskim są inkubatory przedsiębiorczości (np. Twój Startup, AIP).

Spółki o podobnym charakterze działalności do Useme za granicą znajdziemy na rynku tureckim, skandynawskim oraz łotewskim. Najbardziej zbliżona profilem działalności do Useme jest turecka firma Rimuut, zarejestrowana w Estonii. Jest to jednak spółka względnie nowa na rynku i nie jest szeroko znana wśród freelancerów. Istnieją także rozwiązania lokalne o podobnych usługach na rynku skandynawskim (Frilans Finans) i łotewskim (Solar Staff). Wszystkie wspomniane platformy są jednak na wcześniejszym etapie rozwoju niż Useme.

Za dużo większe globalne platformy z ofertami pracy dla freelancerów można uznać Freelancer.com czy Upwork.com. Nie są one jednak dla Useme bezpośrednią konkurencją z uwagi na fakt braku możliwości rozliczania zleceń z własnymi klientami.

Przyglądając się konkretnym rynkom, do których planujemy ekspansję, nie znajdziemy podmiotu podobnego do Useme. Na wielu z nich sam freelancing jest stosunkowo nowym zjawiskiem, przez co rynek usług dla wolnych strzelców dopiero się kreuje.

Jako jedyni zabezpieczamy pracę i pieniądze freelancerów. Do obrazu konkurencji Useme możemy też zaliczyć samodzielne zawieranie umów cywilnych (głównie o dzieło). W braku rozwiniętego systemu elektronicznych potwierdzeń, którym dysponuje Useme, wymagają one wielu dokumentów przesyłanych pomiędzy wykonawcą a zleceniodawcą. Dodatkowo zawarcie takiej umowy nakłada na zleceniodawcę odpowiedzialność za zgłoszenie umowy do ZUS i właściwe rozliczenie z urzędami.

Zespół Useme

Przemysław Głośny – CEO i założyciel

Założyłem i stworzyłem Useme, a od 2019 roku zawodowo zajmuję się tylko rozwojem platformy. Moja profesjonalna kariera zawsze była związana ze środowiskiem internetowym i rozwojem marki: prowadziłem serwis kulturalny Relaz, pracowałem nad zagraniczną ekspansją portalu Trans.eu i wprowadzałem na polski rynek czeskiego producenta autobusów. Lubię próbować nowych rzeczy, dlatego między innymi byłem współzałożycielem kultowego wrocławskiego klubu Droga do mekki.

Agata Kołodziej-Dynaryńska – Manager działu Obsługi klienta

Jako managerka działu Obsługi klienta koordynuję pracę działu i dbam o sprawy organizacyjne, dzięki którym Useme działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Z wykształcenia jestem biotechnologiem żywności, ale przydatne w tym zawodzie skrupulatność i odporność na stres angażuję w rozwój Useme. Z serwisem jestem związana niemal od momentu powstania, a jego rozwój jest dla mnie motywacją do podnoszenia kompetencji i zdobywania nowej wiedzy.

Michał Sałaban – CTO

Z Useme jestem związany od pierwszej linijki kodu do dziś, gdy nad serwisem pracuje wieloosobowy zespół.Od ponad dwóch dekad zajmuję się programowaniem, a w szczególności budowaniem serwisów webowych. Wychowałem się w środowisku open source, dlatego sam również chętnie dzielę się kodem. Prywatnie lubię jeździć rowerem, zarówno w podróży, jak i w amatorskich zawodach. Im dalej w naturę, tym lepiej.

Natalia Zielińska – Manager Marketingu

Zajmuję się rozwojem marki Useme, dla której planuję działania marketingowe i komunikację serwisu na rynek polski i zagraniczne. Od początku swojej działalności zawodowej jestem związana z branżą marketingowo-reklamową. Podczas pracy w agencji kreatywnej współpracowałam z takimi klientami jak Adamed, Bank Pocztowy, Celia, Cydr Lubelski, Magnat, Oleofarm czy Śnieżka. Na co dzień łączę analityczny umysł z kreatywną duszą, hobbystycznie tworząc muzykę elektroniczną.

Filip Pabisek – Growth Marketer

W Useme angażuję moją wiedzę i doświadczenie w zakresie growth hack marketingu: mam na koncie 350 przeprowadzonych testów A/B i ponad 6,5 mln dolarów wydanych na płatne reklamy z dodatnim ROI. W swojej karierze pracowałem dla dziesiątków start-upów i firm, od SMB do Fortune 500, takich jak Booking.com i Nestle. Z niektórymi startowaliśmy od zerowego nakładów na reklamę, żeby dojść do budżetów sześciocyfrowych dzięki lejkowi sprzedażowemu.

Wyniki finansowe

Wszystkie generowane środki inwestujemy w dalszy rozwój spółki, dzięki czemu w ostatnim czasie wdrożyliśmy nową odsłonę platformy Useme. Została ona przygotowana z myślą o rozbudowie, w najbliższym czasie, rozwiązań blockchainowych i obsługę kryptowalut.

Już teraz jesteśmy w trakcie przygotowań do ekspansji na nowe rynki zagraniczne. Szkolimy pracowników z językiem rosyjskim i testujemy kampanie reklamowe na nowych rynkach. Z tego powodu w latach 2019-2020 spółka odnotowała niewielką stratę. W tym samym czasie jednak ilość obsłużonych umów wzrosła dwukrotnie..

Przemyślane inwestycje, zgrany zespół oraz spotęgowany przez pandemię, dynamiczny rozwój rynku pracy zdalnej, przekłada się na stały rozwój Useme i przynosi efekty w postaci wzrostu wszystkich istotnych wskaźników firmy, w tym przychód, liczbę obsłużonych umów, zarejestrowanych użytkowników, a w w 2021 roku także zysków.

Crowdinvesting 2021, następnie IPO w 2023

Spółka do tej pory oprócz środków własnych otrzymała wsparcie aniołów biznesu w roku 2017 i organicznie rozwija się do dziś. Pandemia przyspieszyła rozwój kultury pracy zdalnej i freelancerskiej, która jest już nie tylko wizją przyszłości, ale i naszą teraźniejszością. W związku z tym, kapitał na rozwój i ekspansję zagraniczną chcemy pozyskiwać poprzez zwiększenie przychodów oraz planowaną kampanię crowdinvestingową.

Następnym zakładanym krokiem dla spółki będzie wejście na giełdę do końca 2023 roku. Chcemy równocześnie zaangażować społeczność freelancerów w pomoc komunikacyjną, mającą na celu zwiększenie rozpoznawalności marki Useme, a następnie podzielić się z Inwestorami naszym sukcesem.

Rynek

Wzrost wartości całego rynku freelancingu w Polsce w 2020 roku prognozowany był na 28%, ze wzrostem do poziomu 12,16 mld zł. Aktualnie na tym rynku zachodzą duże zmiany, które kształtowane są zarówno przez globalne czynniki, np. przechodzenie na model pracy zdalnej, jak i lokalne, np. profesjonalizacja sektora (źródło). Napędzana zmianami demograficznymi, postępem technologicznym, a także nowym paradygmatem rynku pracy, gospodarka wolnych strzelców kwitnie. A freelancing staje się preferowanym stylem zarabiania, jak i życia dla milionów osób na świecie (źródło). Wolny strzelec w Polsce przestał się kojarzyć z uczącym się amatorem, który w związku z brakiem pracy w off-linie szuka zleceń w sieci. Freelancer to coraz częściej wysokiej klasy praktyk, który sam wybiera taką formę zatrudnienia, z uwagi na coraz istotniejszy dla młodych ludzi work-life balance (źródło). Dla 49,5% respondentów freelancing jest jedynym sposobem zarobkowania, podczas gdy 50,5% dorabia, czyli łączy stałe zatrudnienie z byciem wolnym strzelcem (źródło). Ponad połowa (50,9%) korzysta z portali ogłoszeniowych w celu znalezienia zlecenia. 3/4 freelancerów wykonuje projekty jako osoba fizyczna, nieposiadająca osobowości prawnej. Pozostała 1/4 respondentów ma swoją firmę (źródło).

Mniejsze koszty zatrudnienia to kluczowy argument, który skłania polskie firmy do korzystania z usług wolnych strzelców. Współpraca z freelancerami to także sposób na uzupełnienie zespołu o osoby posiadające kompetencje, których brakuje w firmie. Według raportu Useme 67 proc. przedsiębiorstw działających za granicą korzysta z usług freelancerów. Główny powód to chęć wprowadzenia nowych umiejętności lub przyspieszenia realizacji projektów (42 proc.). Jedna trzecia (35 proc.) stwierdziła, że powodem korzystania z usług wolnych strzelców były korzyści finansowe. 28 proc. respondentów zatrudnia freelancerów w odpowiedzi na pandemię, aby zaistnieć w internecie i zwiększyć sprzedaż (źródło).

Covid-19 przyczynił się do upowszechnienia pracy w modelu zdalnym, co z kolei wpłynęło na zmiany w codziennym funkcjonowaniu pracowników. Możliwość pracy zdalnej stanowi dużą wartość dla pracowników, a pracodawcy w dobie pandemii coraz częściej zmieniają modele swoich organizacji na częściowo lub całkowicie zdalną pracę. Stanowi to pewnego rodzaju rewolucję na rynku pracy. Z raportu Useme wynika, że koronawirus dla ponad połowy (51,88%) respondentów nie wpłynął ani negatywnie, ani pozytywnie na wysokość wyceny prac, jednak wielu respondentów uważa, że pandemia, a zwłaszcza lockdown gospodarki, odcisnął swoje piętno na rynku wolnych strzelców w Polsce (źródło). „Geek economy” rozwija się jednak w zawrotnym tempie i jest już nie tylko dorywczym zajęciem, ale także stałym i coraz lepiej płatnym sposobem zarobkowania. Pandemia Covid-19 tylko ten proces przyspieszyła. Paradoksalnie kryzys, redukcja etatów w przedsiębiorstwach i wstrzymanie rekrutacji jest dobrą wiadomością dla wolnych strzelców. Outsourcing usług czy pracy jest bowiem sposobem na optymalizację kosztów w firmach (źródło).

Zobacz pełny raport Useme: Freelancing w Polsce 2020

Alert Inwestora

Zapisz się, aby dowiedzieć się o starcie kampanii.

Dyskusja

Aktualności

W środę 15.09 odbył się webinar na Facebooku z Prezesem Zarządu spółki Useme S.A. Podczas spotkania Przemysław Głośny opowiedział m.in. o dotychczasowej działalności spółki, strategii rozwoju na przyszłe lata i nadchodzącej kampanii crowdinvestingowej. Obejrzyj webinar

Dyskusja