Wniosek o dofinansowanie PINTA Barrel Brewing przyjęty przez BGK

PINTA Barrel Brewing SA, która właśnie na platformie crowdfundingowej Crowdway.pl prowadzi zbiórkę na budowę browaru, otrzymała z Banku Gospodarstwa Krajowego zawiadomienie o pozytywnej weryfikacji spełnienia warunków formalnych wniosku o dofinansowanie swojej inwestycji.

Wnioskowany do realizacji projekt „Wdrożenie innowacyjnej technologii fermentacji brzeczki piwnej z wykorzystaniem mikroorganizmów innych niż drożdże piwowarskie Saccharomyces cerevisiae” trafił do BGK pod koniec kwietnia br. Dotyczy dofinansowania z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Środki w wysokości 2 033 900 zł mają być przeznaczone na stworzenie linii technologicznej, a 1 424 000 z  na budowę budynku browaru. Zgodnie z wnioskiem, dofinansowanie obejmuje 45 proc. tych kwot, czyli 1 556 055 zł. Ma ono pozwolić ma pozwolić „na wprowadzenie nowych, niestosowanych w kraju rozwiązań technicznych” takich jak m.in. zastosowanie fermentacji brzeczki z wykorzystaniem mobilnego propagatora w procesie produkcji piw dzikich i kwaśnych.

Piwa sygnowane marką PINTA Barrel Brewing zapełnią niezagospodarowaną niszę na rynku polskich piw rzemieślniczych. Dzięki leżakowaniu piwa w drewnianych beczkach gotowy produkt będzie wyróżniał się smakiem i zapachem wynikającym z wpływu dębiny. Niektóre z piw będą celowo zakwaszane w beczkach specjalnie wyselekcjonowanymi mikroorganizmami, aby wyprodukować piwo kwaśne nawiązujące do tradycji belgijskich piw z rejonu Brukseli i Flandrii.

Wniosek został teraz skierowany do oceny przez Komisję Oceny Projektów w formie Panelu Ekspertów. Pozytywna ocena wniosku pod kątem spełnienia warunków formalnych nie oznacza jeszcze przyznania dofinansowania. W przeszłości o podobne dofinansowania trzykrotnie ubiegała się nadrzędna spółka w stosunku do PINTA Barrel Brewing, tj. Browar PINTA Sp. z o.o. Wszystkie poprzednie wnioski PINTY uzyskały finansowanie.

Spółka PINTA Barrel Brewing SA została wpisana do KRS w kwietniu 2019 roku. Docelowo 70% akcji będzie należeć do Browaru PINTA Sp. z o.o, a 30% znajduje się obecnie w ofercie dla inwestorów indywidualnych na platformie Crowdway.pl. W ciągu pierwszych trzech dni zbiórki na udział w inwestycji zdecydowało się ponad 100 inwestorów. Drugi browar PINTY ma powstać na działce znajdującej się tuż obok jej własnego nowowybudowanego zakładu w gminie Radziechowy – Wieprz koło Żywca.