Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pytanie: Co się dzieje ze zgromadzonymi środkami w przypadku niepowodzenia kampanii projektu?

Odpowiedź: Nie ponosisz z tego tytułu żadnego ryzyka! Jeśli zbiórka nie zakończy się zebraniem 100% środków wtedy masz możliwość wycofania swojej transakcji. Jeśli jednak kampania zakończy się nie uzyskaniem całości kapitału, ale spółka będzie miała dobry plan na wykorzystanie części środków, które zebrała, wtedy otrzymasz taką informację i będziesz mógł podjąć decyzję – o zostawieniu lub wycofaniu środków.

Pytanie: Czy inwestycja wiąże się z ryzykiem?

Odpowiedź: Tak. Inwestycja wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, iż występuje ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych przez Ciebie środków. Powodowane to jest często wczesnym etapem rozwoju biznesu oraz brakiem płynności na rynku wtórnym. Inwestując swoje środki musisz być tego świadom. W ramach struktury organizacyjnej operatora platformy funkcjonuje Komitet Inwestycyjny, który dokonuje oceny projektów, ale nie odpowiada za relacje na linii emitent – inwestor. Komitet ocenia przede wszystkim założycieli projektu i ich potencjał, jednak ostateczną decyzję i ocenę pozostawiamy inwestorom. Wszelkie informacje prezentowane na portalu przez jego operatora nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej i nie powinny być tak rozumiane. Pamiętaj, że inwestując środki musisz podjąć decyzję samodzielnie, biorąc za nią pełną odpowiedzialność. Dobrze zweryfikuj swój potencjał inwestycyjny, wszystkie za i przeciw każdej inwestycji.

Pytanie: Jak wybrać dobry startup do inwestycji?

Odpowiedź: Dbamy o to, aby ludzie stojący za projektami  spełniali kryteria kreatywności, bezpieczeństwa i wiarygodności wymagane przez nasze wewnętrzne regulacje. Patrzymy też na ich potencjał biznesowy oraz zespół, który stoi za projektem. Reszta należy do Ciebie. Najlepiej zainwestować w ten projekt, z którym osobiście się identyfikujesz. Może spełnia on Twoje potrzeby, bądź po prostu wierzysz, że jego model biznesowy wypali i że da się na nim zarobić. Koniecznie zapoznaj się z materiałami zamieszczonymi przez projektodawców zanim zainwestujesz w biznes. Wyszukaj w internecie jak najwięcej informacji o twórcach i przedmiocie projektu.

Pytanie: Czy mogę skontaktować się z projektodawcą?

Odpowiedź: Oczywiście. Jeżeli masz jakieś pytania bądź sugestie, jest to nawet mile widziane. Możesz skontaktować się z nim poprzez wiadomość prywatną na platformie lub wysłać mu maila.  Na każde pytanie odpowiedzą także nasi konsultanci, więc pytaj śmiało o wszystko co przyjdzie Ci do głowy.

Pytanie: Co muszę zrobić po dokonaniu inwestycji w projekt udziałowy?

Odpowiedź: Po dokonaniu wpłaty w ramach inwestycji w projekt udziałowy, musisz podpisać umowę przystąpienia do spółki. Aby tego dokonać, należy udać się do notariusza celem podpisania pełnomocnictwa do tej czynności. Następnie wysyłasz pełnomocnictwo projektodawcy. Niczym się nie przejmuj, każdy projekt przygotowujemy tak, abyś w momencie inwestycji otrzymał jasną instrukcje o kolejnych krokach. Staramy się jak najbardziej ułatwić proces transakcji oczywiście w ramach obowiązującego w Polsce prawa.