Jaka jest przyszłość branży konopnej w Polsce? Debata Crowdway i Comparic

Za nami debata przedstawicieli polskiej branży konopnej, zorganizowana przez Crowdway i Comparic – wzięli w niej udział przedstawiciele czterech firm: Alba Konopie, CanPoland, Freedom Farms i Kombinatu Konopnego. 

Relacja z naszej debaty była transmitowana na żywo na Facebooku i ma już ponad 5 tys. wyświetleń – dziękujemy, że byliście z nami! Na rynku konopnym w Polsce dzieje się bardzo dużo, choć w kwestii legislacji, jak mówili zebrani w studiu goście – niewiele. Biznes jednak rozwija się cały czas prężnie, mimo różnego rodzaju ograniczeń, które w innych krajach w Europie powoli znikają. Za przykład goście podawali Czechy, gdzie właśnie podniesiono ustawową dopuszczalną zawartość THC z 0,2 proc. do 1 proc. 

Przez ostatnie lata  na biznes konopny otwierali się ustawodawcy w USA, Kanadzie, Meksyku czy Włoszech. Nie dziwi więc fakt, że spółki cieszą się zainteresowaniem inwestorów: dzięki finansowaniu społecznościowemu Albą Konopie zebrała 2,4 mln zł w zaledwie 6 godzin, Kombinat Konopny – 4,2 mln zł w niespełna 40 minut i rekordzista, CanPoland – 4,4 mln zł w 11 minut.

Branża konopna rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy z branży widzą różne zastosowania konopi, od olejków CBD, poprzez tekstylia, do materiałów budowlanych. Emisje crowdinvestingowe tego typu spółek wciąż interesują inwestorów i wiemy, że chcą oni lepiej poznawać ten biznes. Dlatego postanowiliśmy zorganizować spotkanie, podczas którego mogą dowiedzieć się więcej i na żywo zadać pytania ekspertom – mówił Tomasz Kowcun, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Crowdway.

Debatę w przekrojowym artykule o branży podsumował m.in. Parkiet w tekście „Branża legalnej marihuany już rozpalona. Boom wciąż przed nią” redaktora Michała Duszczyka. Polecamy! 

W debacie wzięli udział:  

Przemysław Zawadzki, prezes Freedom Farms

Przedsiębiorca, plantator i aktywista konopny, który ostatnie 12 lat poświęcił na dogłębne poznanie tej rośliny. Współtwórca marki Freedom Farms, były prezes Cannabis Light oraz inicjator wielu konopnych przedsięwzięć, zarówno biznesowych, jak i społeczno-politycznych. Autor książki „Uprawa Konopi Outdoor w pigułce” i Master Grower, który realizował projekty w wielu państwach europejskich.

Stanisław Raźniewski, prezes Alba Konopie

Twórca i współwłaściciel marki Alba Hemp. Pasjonat konopi oraz fenomenu tej rośliny w zakresie wszechstronności jej zastosowań. Przedsiębiorca, prezes, pomysłodawca i założyciel Polsko-Gruzińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z biurami w Polsce (Wrocław) oraz Gruzji (Tbilisi). 

Zbigniew Pisarski, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej CanPoland

Przedsiębiorca i społecznik. Prezes Zarządu i współwłaściciel firmy Terplast Nowe Technologie (TNT), spółki będącej właścicielem m.in. firmy Agropoli sp. z o.o. – polskiego lidera produkcji przędzy z polipropylenu. Mieszkając w Los Angeles na przełomie 2018/2019 prowadził badania nad rozwojem amerykańskiego i kanadyjskiego rynku medycznej marihuany, co doprowadziło do powstania firmy CanPoland. 

Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego

Pionier uprawy i przetwórstwa konopi włóknistych w Polsce. W latach 2014-18 założyciel i Prezes firmy HemPoland, która została wyceniona na 100 mln zł, rzecznik prasowy stowarzyszenia Wolne Konopie w latach 2011-2014, aktywista i popularyzator wiedzy o konopiach. 

Debatę prowadził Michał Stanek, prezes Q Vualue SA, wieloletni inwestor i prowadzący programy TV o tematyce finansowej.